WordPress 500 Internal Server Hatası Nasıl Düzeltilir

Wordpress 500 Internal Server Hatası
WordPress 500 Internal Server Hatası

Merhabalar, wordpress içerik yönetim sistemini kullanan arkadaşlar için bu hatanın çözümünü yazmayı uygun gördüm. Bilindiği üzere wordpress düyada ki en esnek ve en kullanışlı içerik yönetim sistemlerinden bir tanesidir.
Herkesin görüşüne saygım var lakin benim kendi kanatimce Dünyanın en esnek ve kullanılabilir içerik yönetim sistemidir.

WordPress 500 Internal Server Hatası

Bu kadar esnek ve gelişmiş sistemlerin en büyük dezavantajı eklentilerin çakışmaları veya sorun çıkarmaları olarak adlandırabiliriz. WordPress 500 Internal Server  Hatası da bunlardan birisidir. Peki bu WordPress 500 Internal  Server  Hatası nedir. Nasıl düzeltilir neler yapmalıyız. Bu sorunla karşılaşan arkadaşların telaşlanmasına çokta gerek yok aslında hatanın çözümü basit.

Hatanın  eğer çözümü bilmiyorsanız bazı durumlarda kabus olabiliyor. Örneğin ben bu hatanın çözümünü öğrenene kadar yedekleme yapmadığım sitelerim için çok telaşlanmıştım. Bu arada yedekleme yapmak çok önemlidir. Büyük kayıplar yaşamamak için düzenli yedekleme önemlidir arkadaşlar.

WordPress 500 Internal Server Hatası nedir?
Wordpress’in plugin yapısından kaynaklanan bir hatadır, yani eklentilerimizin bozuk olması yada herhangi birisinin bir başka eklenti ile çakışmasıdır. WordPress 500 Internal Server  Hatası’nın sebebi tek bir eklenti de olabilir birden fazla eklenti de olabilir.

Bu Hata nasıl düzeltilir.

Bu hatanın çözümü çok basit arkadaşlar.

Öncelikle ftp ile sitemizin dosyalarının olduğu sunucuya bağlanıyoruz.

  • wp-content klasörünü açıyoruz ve içerisindeki plugins isimli klasörü yedekliyoruz.
  • Yedekleme işlemini yaptıktan sonra sunucudaki plugins klasörünün ismini plugins2 yapıyoruz.
  • Daha sonra plugins adında bir klasör oluşturuyoruz. ve plugins2 klasöründeki eklentileri tek tek ve sırayla plugins klasörüne atıyoruz. Bunu neden yapıyoruz? hangi plugin de yani eklenti de hata var onu tespit edip gidereceğiz.
  • Her eklentimizi attıktan sonra sitemizi kontrol ediyoruz hata var mı yok mu diye.
  • Hatalı eklentiyi tespit ettikten sonra silip tekrar yükleyerek  hatayı düzeltebiliriz.

Eğer bu yöntem işinize yaramıyor ise hatanın eklentilerden kaynaklanmadığını anlamış oluruz. Bu durumda sitenizin yedeğini alarak wordpress içerik yönetim sistemimizin kurulumunu tekrar yapmamız sorunumuzu çözmemize yardımcı olcaktır. Plugins klasöründe hatalı eklenti var mı yok mu  tespit etmeden wordpressi yeniden kurmamız hatamıza çözüm olmayacaktır arkadaşlar.

Hatamızın çözümü bu kadar basit arkadaşlar. Eğer bu yöntemde sorununuzu çözmedi ise biraz daha detaylı araştırmanızda fayda var buyrun google Hepinize kolay gelsin hatasız kodlar 🙂

mskorkt

1994 yılının Nisan ayında Ankara/Altındağ da dünyaya geldim. İlk ve orta eğitimimi sincan keçiören ve karacaören olmak üzere 3 farklı okulda aldığım eğitim ile tamamladım. Lise de bilgisayar merakımdan dolayı seçtiğim Anadolu Teknik Lisesinden mezun olduktan Sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdim. Zorunlu stajımı Samsung Yetkili servisin de tamamladım. Eğitimini yeni tamamlamış birisi olarak tecrübesizlik nedeniyle yazılım firmaların da iş bulamama sıkıntısını aşmak adına üniversite öğrencilerinin yazılım projelerini ücreti karşılığın da yaparak kendimi geliştirdim. Daha Sonra Netnet ajans Reklam ve İnternet Hizmetleri isimli firmada görev aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir