Wamp Server Kurulumu

Wamp Server Kurulumu
Wamp Server Kurulumu
Wamp Server Kurulumu Resimli Anlatım

Wamp Server Kurulumu php dosyalarımız için gerekli bir yazı olcaktır. Bilindiği gibi php dosyalarını yorumlayabilmek için linux sunucuya ihtiyacımız var. Eğer sizin bir linux sunucunuz yok ise php ve htacces dosyalarınızı çalıştırmak zor.  Bunun nedeni ise php nin bir server side yani sunucu taraflı bir dil olması. örneğin javascript client side yani kullanıcı taraflı iken php sunucu taraflıdır. Bu nedemek oluyor javascript herkesin kendi bilgisayarından baktığı zaman sitenin yüklenişi sırasında çalışan bir dil. Php ise site yüklenmeden önce sunucuda gerçekleşen olaylar zincirlemesi bir dildir ve  çıktısında php kod göstermez. Wamp Server Kurulumu  Javascript ise  çıktısında javascript kod göstermektedir.

Şimdi gelelim wamp serverin ne işe yaradığına wamp server windowsu bir sunucu gibi göstererek php dosyalarımızın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan bir programdır. Yani sunucumuz yok ise kendi bilgisayarımızı local olarak sunucu gibi gösteriyor ve dosyalarımıza yazğımız php kodlamalarını düzgün bir şekilde çalıştırıyor.

Wamp Server Kurulumu

yazımızda direk kurulumu anlatabilirdim fakat önce biraz bilgi vermek istedim. Biraz maksat seo açısından yararlı bir yazı olsun gayesi güdüyor 🙂 çaktırmayın aman ha 🙂

Wamp Server Kurulumu için öncelikle bu adresten php dosyalarımızı çalıştırmak için gereken wamp server dosyalarımızı indiriyoruz. Daha sonra kuruluma başlıyoruz.

Wamp Server Kurulumu için indirdiğimiz exe dosyasına çift tıklayarak çalıştırıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Wamp Server Kurulumu

Bu sayfada next diyerek ilerliyoruz ve aşağıdaki sayfa geliyor karşınıza.

Wamp Server lisans

Resimde görülen seçeneği işaretleyerek sözleşmeyi onaylıyoruz ve  tekrardan next butonuna basarak ilerliyoruz.

Wamp Server dizin

dosyalarımızın kurulacağı adresi seçiyoruz ve next diyerek bir sonraki aşamaya geçiyoruz.
Wamp Server seçenekler

Eğer masaüstünüzde hızlı başlat ve masaüstü kısayolları istiyorsanız burada seçiniz istemiyorsanız boş bırakınız ve next diyoruz.

Wamp Server yükleniyor

bu ekran geldiği zaman kurulumu install diyerek başlatıyoruz.

wamp server kurulum ekranı

kurulumumuz başladı ilerliyor.

tarayıcı seçimi

Wamp Server bu ekranımız geldiğinde chrome tarayıcımızın kurulu olduğu  klasörü bulup seçiyoruz. Yada hangi tarayıcıyı seçecekseniz o klasörü buluyorsunuz.

wamp server mail ayarları

Wamp Server Kurulumu Smpt mail ayarları ekranı geliyor sıradan bir email adresi girerek yaptım ben herzaman.

wamp server ayarları

ve kurulum başarı ile bitti. Artık gönül rahatlığı ile  php dosyalarınızı çalıştırabilirsiniz. Php dosyalarınızı çalıştırmak için C:/wamp/www/ adresine atmayı uutmayın. Bu adrese attığınız dosyaları görüntülemek için ise http://localhost/dosyaadi.php ya da http://127.0.0.1/dosyaadi.php yolunu kullanacaksınız.  Kolay gelsin iyi kodlamalar hepinize.

 

 

mskorkt

1994 yılının Nisan ayında Ankara/Altındağ da dünyaya geldim. İlk ve orta eğitimimi sincan keçiören ve karacaören olmak üzere 3 farklı okulda aldığım eğitim ile tamamladım. Lise de bilgisayar merakımdan dolayı seçtiğim Anadolu Teknik Lisesinden mezun olduktan Sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdim. Zorunlu stajımı Samsung Yetkili servisin de tamamladım. Eğitimini yeni tamamlamış birisi olarak tecrübesizlik nedeniyle yazılım firmaların da iş bulamama sıkıntısını aşmak adına üniversite öğrencilerinin yazılım projelerini ücreti karşılığın da yaparak kendimi geliştirdim. Daha Sonra Netnet ajans Reklam ve İnternet Hizmetleri isimli firmada görev aldım.

Wamp Server Kurulumu” için 2 yorum

 • 3 Nisan 2017 tarihinde, saat 21:52
  Permalink

  sinan hocam
  sanal alemde istemediğin kadar php dersi var.herkes ayrı bir şey anlatıyor.
  şayet vaktiniz olursa .baştan bir form sitesi veya ticaret sayfası gibi bir proje yapabilirseniz daha çok faydalı olur diye düşünüyorum.veya birde hazır template üzerinde giydirme yaparak çalışırsanız çok daha güzel olur.

  Yanıtla
  • 3 Nisan 2017 tarihinde, saat 23:42
   Permalink

   php ile yada asp.net ile haber sitesi tarzı bir uygulama yapacağız. BU form sitesi de olabilir. Değerli yorumun için teşekkür ederim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir