Bootstrap Grid Sitemi nedir ve Bootstrap Hakkında Bilgilendirme

Bootstrap Grid Sitemi nedir
Bootstrap Grid Sitemi nedir

Bootstrap derslerimize devam ederken bugün sizlere bootstrap ta bazı özelliklerden ve genel yapısından bahsedeceğim. Özellikle Bootstrap Grid Sitemi nedir ? soruna yanıt bulacağınız ve nelerden yararlanabileceğiniz bir video hazırladım. Bootstrap Grid Sitemi nedir ?  sorusuna cevap arıyorsanız bu videoyu veyahut bu makaleyi incelemeniz yeterli olacaktır. Geçen ki makalemde bootstrapı nasıl temamıza dahil edeceğimizden bahsetmiştim. bu Makalemde ve video da ise  hangi özellikleri hazır biçimde kullanabileceğimizi basit bir anlatım ile dile getirdim arkadaşlar.

Bootstrap Grid Sitemi nedir ? Row Nedir ?

Bootstrap Grid Sitemi ekranı tam olarak parçalara ayırmamız için geliştirilmiş bir satır ve sütun sistemi olduğunu bilmeniz sizin web uygulamaları geliştirmeniz için yeterli olacaktır. Örneğin ekrana bir satır oluşturmak isterseniz bootstrapın hazır olarak bizlere sunduğu row sınıfını kullanabiliriz.

Row sınıfı ne işe yarar?

Row sınıfı sayfamıza tam bir satır oluşturur ve bu satırın sağından ve solundan -15px lik bir margin verir. Yani row sınıfını kullandığımız div etiketimizi -15er px lik bir sağa ve sola kaydırma işlemini yapar.

Bootstrap Grid Sitemi Nedir ? Col Nedir ?

Bir tablo düşünün  1 satır ve 3 sütundan oluşan bir tablo. bunun için nasıl bir yapı kuruyoruz herkesin bildiği üzere tr ve td lerden oluşan bir yapı kuruyoruz.

Bootstrap Grid Sistemi nedir ?

Yukarıdaki yapıyı kurduğumuz da 1 satır 3 sütundan oluşan bir yapı kurmuş oluyoruz. Peki bunun aynısını divler ile yapmak istersek. işte o zaman devreye row ve col sınıfları devreye giriyor. Row sınıfını yukarıda anladığınızı farz ederek devam ediyorum. Şimdi bir satır oluşturdum temam da ekran 2 ye bölünmüş sağda bir sidebar yani hızlı menü arama kutusu vs bir şeyler var sol tarafta ise yazılarım resimlerim vs birşeylerim var. Yani sağ taraf sabit sol taraf değişken olacak diyelim. Bu durumda  Bootstrap Grid Sistemi nedir ? bizlere  Col sınıfını kullanmamız için hazır bir şekilde sunuyor.  Responsive tasarım dersleri ile sizler de kendi responsive  web sitelerinizi yapacaksınız.Örneğin menu kısmımız içerik kısmımızın yarısı kadar genişlikte olsun istiyoruz o zaman şu yapıyı kurmamız yeterli olacaktır.

burada detaylı anlatacak olursak col sütun anlamına gelir  ve bir satırın içinde 2 sütun oluşturduğumuzu görüyoruz.Col dan sonra gelen md ise hangi ekran boyutunda olduğunu yani medium cihazlar anlamına geliyor. Md değerinden sonra gelen değerler ise ekranın genişliğini simgeliyor. Bu yapı 12 tam parçadan oluşur eksik veya fazla kullanımı sorunlara neden olur örneğin ekran genişliğini ortadan eşit bölmek ister isek 6 ya 6 vererek 12 ye tamamlamalıyız yada 12 eşit parçaya bölerek  12 adet div oluşturup hepsine 1 demememiz yeterli olacaktır.

bootstrap ile yapabileceklerimizi yavaş yavaş göreceksiniz. Bootstrap  ders notları indirmeniz için dosyaları yakın zamanda yükleyeceğim. Responsive kodlama yapmak isteyenlere en büyük önerim bootstrap framewroküdür.

Bootstrap Grid Sitemi nedir ? Bootstrap Ekranı 12 Parçaya bölme Örneği İçin tıklayınız.

Bootstrap Grid Sitemi nedir ? sorunuza inşallah cevap bulmuşsunuzdur. aşağıdaki videoda da bazı özelliklere değindim. Hepinize iyi kodlamalar.

mskorkt

1994 yılının Nisan ayında Ankara/Altındağ da dünyaya geldim. İlk ve orta eğitimimi sincan keçiören ve karacaören olmak üzere 3 farklı okulda aldığım eğitim ile tamamladım. Lise de bilgisayar merakımdan dolayı seçtiğim Anadolu Teknik Lisesinden mezun olduktan Sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdim. Zorunlu stajımı Samsung Yetkili servisin de tamamladım. Eğitimini yeni tamamlamış birisi olarak tecrübesizlik nedeniyle yazılım firmaların da iş bulamama sıkıntısını aşmak adına üniversite öğrencilerinin yazılım projelerini ücreti karşılığın da yaparak kendimi geliştirdim. Daha Sonra Netnet ajans Reklam ve İnternet Hizmetleri isimli firmada görev aldım.

Bootstrap Grid Sitemi nedir ve Bootstrap Hakkında Bilgilendirme” için 7 yorum

 • 14 Mart 2017 tarihinde, saat 20:16
  Permalink

  devamını bekliyoruz. Bootstrap grid sistemini az çok aladım sayeniz de . Php dersleri de anlatcakmısınız yakın zaman da?

  Yanıtla
  • 14 Mart 2017 tarihinde, saat 20:22
   Permalink

   Bu eğitim videosu ile tama hazırladığımız zaman php ile websitemizin admin panelini hazırlayacağız yada wordpresse entegre edeceğiz.

   Yanıtla
 • 4 Nisan 2017 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  devamını bekliyoruz hocam

  Yanıtla
 • 8 Ekim 2018 tarihinde, saat 23:21
  Permalink

  hocam ne zaman gelir yeni videolar.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir