Front-end ve Back-end Developer Nedir ?

front-end-developer-nedir-sinankorkut.com (1)
Front-end developer nedir?

Front-end yazılımcının tam anlamı ile tanımını yapacaksak eğer buna kullanıcıların gördüğü ve etkileşime geçtiği Html Css ve Js teknolojilerini kullanarak geliştirdiği bir ortam diyebiliriz. Diğer adı ile Ön Yüz geliştirici.

Back-end yazılımcı ise  kullanıcıların görmediği fakat yararlandığı arka kısımı geliştiren kişidir. Server-Side kavramı back-end cliend-side kavramı iser front end konuları ile alakalı bir kavramdır.

Server Side Nedir? Adlı konumuza göz atmak isterseniz tıklayınız.

Client Side Nedir? isimli konuya ulaşmak için tıklayınız.

Bu ayrım henüz ülkemiz de net bir biçim de yapılamamaktadır.  Front-end aslında tek başına bilindiğin de yeterli değil gibi bir izlenim oluşmuş ülkemiz de. Bu izlenimin oluşmasındaki en büyük pay aslında iş verenlerdir. Neden  işverenler, işverenlerin ne suçu var tarzında bir takım sorular duyar gibi oluyorum J Niyetim kimseleri karalamak değil espri ile yaklaşıyorum olaylara.

Neden işverenler sorunuza yanıt vereyim hemen. İş arayan yazılımcı(developer) arkadaşlar iş ilanlarına bakmak için kariyer net tarzında bir ilan sitesine giriyoruz ve  ilk ilana bakıyoruz. Aman Allahım der gibisiniz. Ben ilk baktığım da öyle demiştim çünkü bir back-end developer(yazılımcı)’den beklenen ilk özellik tasarım noktasında yanı front-end noktasında css bilsin html5 bilsin jquery bilsin bootstrap bilsin vs tarzında maddelerdir. İyi de bu front-end yazılımcının işi değil mi yahu. Tabi ki de profesyonel anlamda front-end yazılım geliştiricinin işidir fakat benim kanaatimce  profesyonel olmasa da her back-end yazılım geliştirici az da olsa front-end noktasında bilgi ve deneyim sahibi olmalıdır.

Front-end

Pekala önyüz geliştiriciler neden back-end bilmek zorunda gibi bir izlenim var. İşte bu konu da işverenlere o soruyu bende sorasım geliyor.  ön yüz geliştiren bir arkadaşımız neden back-end bilsin back-end bilse neden front-end çalışsın. Bu profesyonelleşme açısından saçma geliyor bana. İnsanlar olarak hangi konuda iyi isek oraya yönelmeli ve oradan ayrılmamalıyız. Kendimizi o yönde geliştirmeliyiz. Bir front-end geliştirici arkadaşımın c# ta iyim php yapıyorum android yazıyorum hepsinde profesyonelim tecrübeliyim demesi için en az 10 sene bu işin için de olması lazım ki hepsinde profesyonelim kavramı bence samimi gelmiyor. Çünkü her dil bir derya deniz.

Her dilin her şeyini öğrenmek büyük bir özveri ve çalışma gerektirir ki bu bence çok zor bir durum.  Tamam hiçbir konuya Fransız kalmak istemiyoruz hepsinden biraz öğreniyoruz fakat bu profesyonelleştiğimiz anlamına gelmiyor.

Kısacası Front-end ile Back-end geliştiricileri ortaya karışık olarak istemeyiniz lütfen J. Eğer ikisini birden kodlayabilen bir yazılımcı istiyorsanız lütfen ilana back-end developer ilanı ya da ön-yüz geliştirici ilanı yazmayınız. İhtiyacınız ne ise onu yazınız. İhtiyacınız her ikisi ise o zaman da ya her ikisinden ayrı ayrı çalışan, kodlayan bulacaksınız ya da Full- Stack developer ilanı vereceksiniz. Full-Stack developer nedir isimli yazıya ulaşmak için buyrun.
Gerçi bunların Hepsi Web Developer başlığı altında yer alıyor en iyisi web developer olarak verin ilanı .
Web Developer nedir isimli yazı için buyrun.

[vc_row]
[vc_column width=”1/1″]

Paket-1
10 Adet
50 Tl
Başlangıç Paketi
100 Kelimeden Oluşan 10 adet Makaleden oluşan bu paketin teslim süresi 1 gündür.
Sipariş Ver
Paket-2
10 Adet
75 Tl
Orta Seviye Paket
Bu paket 200'er Kelimeden Oluşan 10 Adet Makaleyi Kapsamaktadır.
Sipariş Ver
Paket-3
10 Adet
90 Tl
Genel Paket
Bu paket 300'er Kelimeden Oluşan 10 Adet Makaleyi Kapsamaktadır.
Sipariş Ver

[/vc_column]
[/vc_row]

mskorkt

1994 yılının Nisan ayında Ankara/Altındağ da dünyaya geldim. İlk ve orta eğitimimi sincan keçiören ve karacaören olmak üzere 3 farklı okulda aldığım eğitim ile tamamladım. Lise de bilgisayar merakımdan dolayı seçtiğim Anadolu Teknik Lisesinden mezun olduktan Sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdim. Zorunlu stajımı Samsung Yetkili servisin de tamamladım. Eğitimini yeni tamamlamış birisi olarak tecrübesizlik nedeniyle yazılım firmaların da iş bulamama sıkıntısını aşmak adına üniversite öğrencilerinin yazılım projelerini ücreti karşılığın da yaparak kendimi geliştirdim. Daha Sonra Netnet ajans Reklam ve İnternet Hizmetleri isimli firmada görev aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir