Full-Stack Developer Nedir ?

Full-stack developer nedir ?
Full-stack developer nedir ?

Full-stack developer nedir ? Ülkemizde henüz front-end ve back-end developer kavramlarının ayrımı net bir şekilde yapılmamışken bir de Full-Stack developer nereden çıktı demeyin. Nedir bu Full-stack developer?

Full-stack developer nedir ?

Sorusuna cevap vermeden önce back-end developer nedir ve front-end developer nedir sorularına bir özet geçmek istiyorum. Front-end developer kullanıcılar tarafından görülen ve etkileşime geçilen alanları kodlayan kişilere verilen bir isim unvan lakap şeklinde tanımlayabiliriz.  Peki Back-end developer nedir ? Back-end developer ise kullanıcıların görmediği ser-side taraflı arka kısmı kodlayan kişilerdir.

Ülkemizde back-end developer arayan firmalara bu developerin kesinlikle iyi derecede front-end bilmesini istiyor. Back-end yazılımcılardan ön yüzü de kodlanması her işveren tarafından istenmese de  çoğunluk olarak isteniyor. Aynı şekilde front-end developer dan da orta düzey de sorunları çözebilecek kadar  back-end bilmesi isteniyor.

İşte Full-stack developer nedir sorusunun cevabı da yukarıdaki paragraflar ile az çok verilmiş  oluyor. Ful Stack Developer Nedir ? full-stack developer web ortamında hem front-end noktasında hem de bac-end noktasında beklentileri karşılayan kişilere verilen isimdir.

Beklentileri karşılayan gibi bir cümle kurdum. Neden böyle kullandım cümleyi. Çünkü her firmanın kurumun veyahut kişilerin ihtiyaçları ve beklentileri farklı olabilir. Örnek verecek olursak Google için yeterli olmayan bir developer’i Google Full-stack developer nedir olarak değerlendirmeyebilir.

Fakat x firması aynı developeri Full-Stack olarak değerlendirebilir. Anlatmak istediğim şey firmaların ve kişilerin gözündeki yerleriniz farklı olabilir. X yazılımcıyı Google full stack derken yandex Back-end olarak tanımlayabilir. Yeterlilik kavramı burada ortaya çıkıyor bence.

Ayrıca Back-end ve front-end developer başlıklı makalemize göz atmak için tıklayınız.

Konumun altına ufak birkaç not bırakmak istiyorum.  Ankara da web tasarım işleri ile uğraşan bir vatandaşım web otomasyonları ve web siteleri yapıyorum Ankara da kurumsal ve kişisel web siteleri, ankara da kurumsal web tasarımları yapıyorum. Ayrıca R10.net aracılığı ile makale yazarlığı ve html css kodlamaları yapıyorum. Ankara da web tasarım dediğime bakmayın bireysel olarak çalıştığım firmalar Genellikle Ankara dışında J Psd To Wordpres

Full-stack developer nedir ?

Psd to Html Css işlerinde de yardımcı oluyorum.
yüzde yüz özgün ve seo dostu makaleler yazıyorum.

Yüzde yüz özgün seo dostu makalelerimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Freelance olarak yaptımak istediğiniz Html Css işleriniz hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Full-stack developer nedir sorularına cevap bulduğunuza göre yorumlarınızı esirgemeyiniz. 🙂

Bootstrap dersleri adlı eğitim seti için tıklayınız.

mskorkt

1994 yılının Nisan ayında Ankara/Altındağ da dünyaya geldim. İlk ve orta eğitimimi sincan keçiören ve karacaören olmak üzere 3 farklı okulda aldığım eğitim ile tamamladım. Lise de bilgisayar merakımdan dolayı seçtiğim Anadolu Teknik Lisesinden mezun olduktan Sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdim. Zorunlu stajımı Samsung Yetkili servisin de tamamladım. Eğitimini yeni tamamlamış birisi olarak tecrübesizlik nedeniyle yazılım firmaların da iş bulamama sıkıntısını aşmak adına üniversite öğrencilerinin yazılım projelerini ücreti karşılığın da yaparak kendimi geliştirdim. Daha Sonra Netnet ajans Reklam ve İnternet Hizmetleri isimli firmada görev aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir