Sunucu Taraflı Programlama ve İstemci Taraflı Programlama

Sunucu Taraflı Programlama ve İstemci Taraflı Programlama örnekleri ve maaşları
Sunucu Taraflı Programlama ve İstemci Taraflı Programlama

Server-Side ve Client-Side Muhabbeti

Yazılımcıların dillerinden düşürmedikleri ve yazılımcılara özel olan bu kavramlar nedir. Yazılımcı olmayanların yabancı kaldıkları bu Sunucu Taraflı Programlama ve İstemci Taraflı Programlama kavramı nedir acaba.  Aslında bu konu çok geniş dallara ayrılabiliyor fakat özet geçecek olursak Sunucu Taraflı Programlama ve İstemci Taraflı Programlama kavramlarının anlamı sunucu taraflı ve kullanıcı taraflı anlamlarına geliyor. En azından Türkçe karşılıkları bu anlama geliyor.

Sunucu Taraflı Programlama Nedir ?

Sunucu Taraflı Programlama yazılımcıların sıklıkla kullandığı terimlerden bir tanesidir. Web ortamı geliştirmek için kullandığımız yazılım dilleri server side  ve istemci taraflı programlama şeklinde ayrılıyor. Server-side kullanıcıların kaynak kodlarına ulaşamadığı sadece  etkileşimde iken gerekli işlemlerin yapıldığı yazılım dilleri kategorisidir. Örnek verecek olursak ASP.NET, PHP, Java gibi diller  server-side yani sunucu tarafında işlem gören dillerdir.

sunucu taraflı programlama avantajları nelerdir?

server-side programlamanın  en büyük avantajı istemci taraflı dillere göre  manipüle edilmesinin biraz daha zor olmasıdır.

Dezavantajları nedir ?

En büyük dezavantajı ise doğru ve kullanışlı optimizasyonu yapılmadığı sürece sunucu bilgisayarları yoran bir yapısı vardır.

İstemci taraflı programlama nedir ?

İstemci taraflı programlama yazılımcıların sık sık kullandığı terimler arsında sunucu taraflı programlama gibi kendisine yer buluyor hatta genelde ikisi bir arada kullanılıyor. İstemci taraflı programlama  kavramı  kullanıcıların kaynak kodlarını ve işleyişini gördüğü hatta müdahale edebildiği  kullanıcının bilgisayarında çalışan  ve serverda sadece depolama alanı kullanan dillerdir.

İstemci taraflı programlama avantajları nelerdir ?

İstemci taraflı programlama avantajları server-side tabanlı dillere göre daha hızlı işlem görmesi ve anlık değişiklikleri algılayabilmesidir.

İstemci taraflı programlama dezavantajları nelerdir ?

Gerekli güvenlik önlemlerinden herhangi birisinin eksikliğinde manipüle edilmesi çok kolay olan dillerdir.

Ülkemizde her konuda fazla fanatik olduğumuz gibi yazılım konusunda da sanki dillerin gerçek sahibi bizmişiz gibi kavgaya küfürleşmeye varan tartışmalar görüyoruz. Örneğin Php mi Yoksa Asp.net mi daha iyi konusunda büyük bir fanatiklik var. sunucu taraflı programlama mı istemci taraflı programlama mı konusunda şimdilik böyle bir tartışma görmüş değilim.

Client-side teknolojisini kullanan da server-side teknolojisini kullanan da güzel kodlama yaptığı sürece bir diğerine göre çok büyük farklar olmayacağı kanaatindeyim.

Twitter tarafından geliştirilmiş ve Css’in ücretsiz bir framework’ü olann bootstrap ile responsive duyarlı web siteleri yapmak istiyorsanız. Bootstrap derslerimize göz atmak isteyebilirsiniz. Bootstrap Derslerimize göz atmak için tıklayınız..

Diğer Makalelere göz atmak için tıklayınız.

mskorkt

1994 yılının Nisan ayında Ankara/Altındağ da dünyaya geldim. İlk ve orta eğitimimi sincan keçiören ve karacaören olmak üzere 3 farklı okulda aldığım eğitim ile tamamladım. Lise de bilgisayar merakımdan dolayı seçtiğim Anadolu Teknik Lisesinden mezun olduktan Sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdim. Zorunlu stajımı Samsung Yetkili servisin de tamamladım. Eğitimini yeni tamamlamış birisi olarak tecrübesizlik nedeniyle yazılım firmaların da iş bulamama sıkıntısını aşmak adına üniversite öğrencilerinin yazılım projelerini ücreti karşılığın da yaparak kendimi geliştirdim. Daha Sonra Netnet ajans Reklam ve İnternet Hizmetleri isimli firmada görev aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir