Web Tasarımcılar İçin Sublime Text Paketleri

sublime text paketleri faydalı eklentiler
sublime text paketleri

Sublime  text kullanan arkadaşlar için faydalı olacağını düşündüğüm sublime text paketleri eklentileri listesi oluşturdum. Şimdilik isimlerini paylaşacağım fırsat buldukça  hangi eklenti nasıl kurulur o konuda da bir makale hazırlayacağım.

Sublime text paketleri listemizin birincisi sırasında Emmet yer alıyor.

Emmet nedir?
Emmet html css ve xhtml yazarken hızınızı arttırmak adına oluşturulmuş bir yazılımdır.  Aslın da dile denebilecek bir seviyeye gelmiş durum da. Neden  dil diyorum ? çünkü kendine has bir syntax oluşturmuş ve bu söz dizimleri ile istediğimiz html css yapısnı hızlı bir şekilde kuruyoruz. Syntaxlar hakkında bilgi edinmek için tıklayınız. Emmet kullanırken syntax yapısına uygun kodları yazıyoruz ve  bunları html ise html yapısına css ise css yapısına göre oluşturuyor.

sublime text paketleri Listemizin 2.sırasında Bracket Higlighter bulunmaktadır.

Bracket Higlighter Nedir ?

Bracket Higlighter ‘in ne olduğunu  adından da anlayabiliriz aslında. Bu paket ile seçili etiketlerimizi ve bulunduğumuz kısımı net bir şekilde belirten ve renklendiren bir yapıya bürünüyor sublime text. Kod karmaşasına son, hangi div nerede kapanmış diye gözlerinizi yormayacaksınız artık.

Sublime text paketleri

listemizin 3. sırası çok kullanışlı ve güzel bir eklentiye yer veriyor.

Sublime Linter

Sublime linter kodlarımızdaki karmaşayı ve hataları en az düzeye indirmek adına hazırlanmış bir sistemdir. Hatalı bir kod yazdığımız zaman satı başı ya da sonlarına hemen kırmızı bir şekilde çizerek bize gerekli uyarıyı verir.
Sublime linteri kurduktan sonra bu işlemlerin çalışmasını istediğiniz programlama dillerini SublimeLinter-jshint, SublimeLinter-php
gibi paketleri kurarak etkinleştiriyoruz.

Sublime text paketleri listemiz de güzel bir pakete daha yer veriyoruz arkadaşlar. Paketimizin adı AlignTab

İsminden de anlaşılacağı üzere aligntab kod karmaşasından kurtaran faydalı eklentilerimiz den bir tanesidir. Kodlarımızı hizalamak için hazırlanmış bir eklentidir. Hizalamak istediğimiz kodları seçiyoruz ve aligntab eklentisi sağ tık menüsü  ile hızlı bir şekilde hizalıyoruz. Visual Studionun kendisinde olan bir özellik gibi düşünebilirsiniz. Diyelim ki bootstrap dersleri ile bootstrap öğrendiniz ve yenisiniz yapıyı karıştırmamak adına bu eklentiyi kullanmanızda fayda var.

Sublime text paketleri listemizin son sırasında get ve post işlemleri yapmak için kullandığımız bir eklentiden bahsedeceğim sizlere SublimeHttpRequester eklentinin çalışma mantığı sublime text içerisinde seçili olan  url’e get ve post istekleri oluşturmak ve sublime içerisine temiz bir response almaktır.

 

 

mskorkt

1994 yılının Nisan ayında Ankara/Altındağ da dünyaya geldim. İlk ve orta eğitimimi sincan keçiören ve karacaören olmak üzere 3 farklı okulda aldığım eğitim ile tamamladım. Lise de bilgisayar merakımdan dolayı seçtiğim Anadolu Teknik Lisesinden mezun olduktan Sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdim. Zorunlu stajımı Samsung Yetkili servisin de tamamladım. Eğitimini yeni tamamlamış birisi olarak tecrübesizlik nedeniyle yazılım firmaların da iş bulamama sıkıntısını aşmak adına üniversite öğrencilerinin yazılım projelerini ücreti karşılığın da yaparak kendimi geliştirdim. Daha Sonra Netnet ajans Reklam ve İnternet Hizmetleri isimli firmada görev aldım.

3 thoughts on “Web Tasarımcılar İçin Sublime Text Paketleri

  • 16 Haziran 2017 17:01
    Permalink

    Emmet ile istediginiz string’i tag haline getirebilseniz de, Sublime Text’in butunlesik HTML dili bunlar?

    Yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir